Sosyal Fobi

Sosyal fobiyi tanımlamak gerekirse sosyal durumlardan rahatsızlık duyma sosyal ortamlardan kaçınma olarak ifade edilebilir. Çevrelerinde ki insanlardan kendi davranışlarından ötürü olumsuz yargıları olacağını düşünürler. Genellikle rahatsız oldukları ortamlardan kaçınırlar. Eğer uzak duramamışlarsa oldukça kaygılı ve çekingen hissederler. Sosyal fobi yaşayan kişinin yaşadığı bu durum onun yaşamında birçok soruna neden olabilir. Örneğin arkadaşlık ilişkilerini geliştirmekte güçlük çekerler. Sosyal eğlencelere katılmazlar ve karşı cins ile ilişkilerinde güçlük yaşarlar. Eğer sosyal fobi sorunu çözülemez ise bu kişiyi ileride depresif ve mutsuz kılabilir.

Sosyal Fobi Neden Oluşur

Birçok nedeni olabileceği gibi bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum

Geçmişte yaşanılan utanç duyma aşağılanma ve mahcup olma hisler nedeni ile oluşabilir. Kişide bu yaşadığı olayların tekrarlayacağı korkusu vardır.

Sosyal ortamlar ile ilgili sürekli olumsuz düşünceler taşıyabilirler. Örneğin: kesin rezil olacağım, kimse beni beğenmeyecek, herkes kaygılı olduğumu anlayacak gibi düşünceler olabilir.

Sosyal ilişkilerde gerekli beceriyi öğrenememiş kişilerde sosyal fobi olabilir.

Duyulan kaygı hissi sosyal olmayı engelleyebilir.

Sosyal Fobiden Kurtulmak

Korkularınıza neden olan düşünceleri değiştirmek büyük bir ilerleme sağlar.

Olumsuzu düşünmemeli olumluya odaklanmalıyız.

Gevşeme yöntemlerini deneyebiliriz. Bunlar derin derin nefesler almak, olumlu cümleler ile kendimizi telkin etmek olabilir.

Ayrıca bir uzmandan yardım alarak sosyal fobiden kurtulabilirsiniz.

Unutmayın sosyal fobi günümüzde en çok görülen psikolojik sorunlardan birisidir. Her yaş grubunda ortaya çıkabileceği gibi daha çok da kadınlarda gözlenmektedir. Eğer sosyal fobiniz var ve bu durum sizin günlük yaşamınızı etkiliyor ayrıca sizi depresif yapıyorsa yardım almanız faydalı olacaktır.

Psikolog Aile Danışmanı

Arzu Koçaklı