Panik Atak Rahatsızlığı

Panik atak aniden herhangi bir yerde ortaya çıkan şiddetli korku ve endişe nöbetidir. Panik atak özellikle ölüm korkusu yaşatan bir nöbettir. Herhangi olumsuz sarsıcı bir olay yaşanmadığı halde beklenmedik bir biçimde ortaya çıkabilir.

Başlıca Sebepleri;

Elbette ki nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir

Bazı fiziksel rahatsızlıklar da neden olabilir örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kan şekeri düşmesi vb

Bunların yanı sıra kişinin öncesinde yaşamış olduğu travmatik olaylar ve stresli bir yaşam da panik atağa sebebiyet verebilir

Elbette ki ruhsal sorunlar en çok etki eden faktör olmaktadır

Belirtileri;

Kalp çarpıntısı kalp atışlarını hissetmek

Terleme titreme

Nefes darlığı boğulma hissi

Göğüs ağrısı sıkıntı hissi

Bulantı ya da karın ağrısı

Baş dönmesi bayılacak gibi olma

Ölüm korkusu vb.

İnsan Hayatını Nasıl Etkiliyor

Panik atak yaşayan kişiler hastanelerin acil servislerine çok sık gitmektedirler bu da kişileri duygusal ve maddi açıdan yıpratmaktadır. Günlük yapılacak işlerini aksatabilir çevreleri ile problem yaşayabilirler. Panik atak nedeniyle birçok doktora gidip çözüm arayan birçok insan vardır. Tetkikler yapılıp herhangi bir neden bulunamadığında çevresindekiler tarafından ‘ bir şeyin yok ‘ denilerek anlaşılmamaktadırlar. Bu durum kişiyi ruhsal olarak zorlar ve daha çok stres yaşamasına sebebiyet verir.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır

Panik atak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tedavi sürecinde etkili bulunan ilaçların kullanımı faydalı olacaktır. Bunun için bir psikiyatristten destek almak uygun olacaktır. Bazı durumlar da tedavi sonrası kişinin panik atak rahatsızlığı tekrarlayabilir. Bu nedenle ilaç tedavisi yanı sıra bir psikolog eşliğinde tedaviye destek verilmelidir. Herhangi fiziksel bir rahatsızlığın panik atak belirtilerine yol açıp açmadığına bakılmalıdır. Tedavi de en önemli noktalardan birisi de stres kontrolünün sağlanması olacaktır. Günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından birisi olan panik bozukluk dikkate alınmalı ve tedavisi sağlanmalıdır aksi takdirde kişi ağır bir depresyona sürüklenebilir.

Psikolog Aile Danışmanı

Arzu Koçaklı