Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırmak

Ders çalışma sorunu çocuğun tüm eğitim öğretim hayatı boyunca ortaya çıkabilen bir problemdir. Ders çalışmak birçok çocuğa göre oldukça sıkıcı ve sevilmeyen bir faaliyet gibi gelir. Bu nedenle onlara eğlenceli gelmeyen bu faaliyetten kaçabilirler. Ders çalışmanın faydalı ve gerekli olduğunu bildikleri halde gereğini yapmaz çoğu öğrenci.

Öğrenciler uzun yıllar sonrası için koyulan hedefler doğrultusunda ders çalışmayı gereksiz ve sıkıcı görebilirler. Yakın zaman da edinebilecekleri kazanımlar onların ilgisini daha çok çeker. Bu nedenle uzun soluklu hedeflerden kaçınabilirler. Onlarla konuşulmalı ve gelecek hedefleri oluşturulmalıdır. Bu şekilde önlerinde bulunan büyük sınavlar için çalışmanın neden önemli olduğunu anlayabilirler.

Anne ve babaların baskıdan kaçınması gerekir çocuklarının kaldıramayacağı hedefleri onlara yüklememeleri gereklidir. Bu konuda bilinçli ve sabırlı olmaları gerekmektedir. Burada önemli olan çocuğa düzenli ders çalışma alışkanlığını kazandırmak ise çocuk günde 15 dakika da olsa ders çalışmalıdır. Bu şekilde çalışabildiğini bunun gözünde büyüttüğü kadar korkutucu sıkıcı olmadığını anlayacaktır.

Peki bunları önlemek için neler yapılabilir?

Motivasyon oldukça önemli bir başlangıç olacaktır. Çocuğun motivasyonu yüksek ise amaçlarını bilerek planlı ders çalışır.

En önemli adımlardan birisi çocuğa başarılı olabileceğini göstermektir. Ders çalışma problemi yaşayan çocuklara başarılı olacağı inandırılmalıdır.

Çocuğa ders çalışması için belli bir süre belirlenmeli ve bu süre kısa tutulmalıdır. Amaç çocuğun ders çalışmak istemediğinde bile kısa bir süre için ders çalışarak bu faaliyetini her gün tekrarlamasını sağlamaktır.

Çocuk kazandığı bu davranış sonucunda ufak ödüller ile teşvik edilebilir. Tabi ki çocuk bu alışkanlığı kazandığı zaman ödüllendirmeler azaltılarak kesilir.

Başarı gösteren çocuğa kendi başarısı ile gurur duymasını ve bunun mutluluğunu yaşamadı gerektiği anlatılır.

Ders çalışmak çocuğa sorumluluk duygusunu da öğreteceği için onun davranışsal gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle sabırla çocuklarımıza ders çalışma alışkanlığı kazandırmalıyız.

Psikolog Aile Danışmanı
Arzu Koçaklı