Çocuklarda Okul Fobisi

Okul fobisi, çocukların okuldan korku duyarak gitmek istememesi ile ortaya çıkan aslında olan bir tür ebeveynlerden ayrılma kaygısıdır. Çocuk anne ve babasının yanından gidince ortaya çıkan kaygı sebebiyle büyük zorluklar yaşayarak okula gidebilir. Okul da derslerine konsantre olamaz arkadaşları ve öğretmeni ile verimli zaman geçiremez.

Çocuklarda oluşan okul fobisinin ortaya çıkması her yaş grubunda olabilir özellikle de okula ilk defa başlayan ve de liseye yeni geçiş yapan çocuklar da sıklıkla görülebilir. Bu kaygılı olma durumu sonucunda çocuklarda psikolojik sorunlar nedeni ile fizyolojik sorunlar da görülebilir. Karın ağrısı, mide bulanması, ağlama ve yoğun kaygı duyabilirler. Aşırı kaygılı çocuklarda ayrılma kaygısı, sosyal fobi, depresyon gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Kaygılı çocuklar, okulda bulundukları sırada kendinin veya ailesinin başına kötü bir şey gelmesinden endişe duyarlar. Yeni kardeşin doğması, bir yakınının kaybı gibi durumlarda oluşabilmektedir. Özellikle de anne baba arasında yaşanan sorunlar babanın anneye şiddet uygulaması gibi durumlar da çocuk annenin yanında kalmak isteyebilir. Aile içi ölüm hastalık ekonomik sorunlar da kaygıların sebebi olabilir. Ev ortamının çok rahat olması da çocuğun okula gitmeme isteği duymasına sebep olabilir.

Okul Fobisinin Belirtileri
Ayrılık kaygısı yaşarlar
Uykusuzluk
Gergin olması
Mutsuz olması
Fizyolojik etkiler görülebilir (karın ağrısı, mide bulantısı)
Endişeli olurlar

Okul Fobisi Olan Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı
Okul fobisinin derecelerine göre çocuğun okula gitmeye alışması sağlanmalıdır.
Çocuk okula gitmek istemiyorsa onu anlayışlı ve sabırlı bir yaklaşım ile okula gitmeye ikna edilmeli.
Öğretmenlerin bu konuda çocuğa yardımcı olması gerekliyse aile ile iş birliği içerisinde olmalıdır.
Çocuğa okul ortamının güvenli olduğu yalnız olmadığı arkadaşları ve öğretmeninin daima yanında olduğu anlatılmalıdır.
Dikkat eksikliği, hiperaktivitesi olan çocuklarda da okul fobisi daha sık görülmekte bu nedenle aile ve öğretmenler çok dikkatli olmalıdır.
Okul günlerinde 1 saat bile olsa çocuk her gün okula gitmelidir bu şekilde devam edilmeli ve okulda kalış süresi zamanla uzatılmalıdır.

Eğer anne ve baba çocuklarının okula gitme fobisine kendileri çözüm bulamıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Bu şekilde daha doğru bir yaklaşım ile sorunu sağlıklı bir şekilde çözümlerler.

Psikolog Aile Danışmanı
Arzu Koçaklı